arabuluculuk

İŞÇİ UYUŞMAZLIKLARINDA ARABULUCULUK

arabuluculukHukukumuza son yıllarda giren 01.01.2018 tarihinde ise işçi alacaklarında dava şartı haline gelen arabulucuya başvurunun zorunlu hale gelmesiyle iyice gündemimize girmiş bulunmakta.

İş yerinden haksız olarak çıkartılan veya iş yerinden haklı olarak istifa eden çalışanlar artık dava açmadan önce arabulucuya başvurmak zorundadırlar.

 

 

 

Peki Arabuluculuğa başvurmadan önce neler yapılmalıdır?

1-İşçi alacaklarında arabulucuya gitmek zorunlu haline geldikten sonra işçi kardeşlerimiz soluğu adliyelerde bulunan arabuluculuk bürolarında almışlardır. Burada kendilerine tayin edilen Arabulucudan haber bekleyen çalışanlar, işyeri sahibinin de gelmesiyle pazarlık masasına oturuyor ve aslında almaları gereken miktarlardan çok azına razı oluyorlardır.

-arabuluculuk

2-Bu durumun çözümü için yapılması gereken ise iş hukukunda uzman bir avukattan yardım alınarak arabuluculuk görüşmesine avukatla gitmek veya en azından bu konuda uzman bir avukattan alacakların hesaplanmasını istemektedir.

3-Avukatlarıyla ve şirket müdürleriyle görüşmelere katılan işverenler karşı tarafta tek başına ve bir çoğu yeteri kadar bilgi sahibi olmayan işçi karşısında üstünlük sağlıyorlar ve çok küçük paralara işçiyi ikna ediyorlardır. Bu nedenle görüşmelerde eşitliği sağlamak için taraf vekili olarak avukatınızla görüşmeye gitmek size ayrıcalık ve güven sağlayacaktır.

4-UNUTMAYIN ARABULUCU SİZE NE KADAR ALACAĞINIZ OLDUĞUNU SÖYLEMEZ VE PAZARLIK GÖRÜŞMELERİNDE TARAF OLAMAZ.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.