KARA KEDİ

EVLİ OLDUĞUNU BİLE BİLE EŞLERDEN BİRİYLE İLİŞKİ YAŞAYAN KİŞİ TAZMİNAT ÖDEMEZ!

Yargıtay İçtihatları Birleştirme Büyük Genel Kurulu çok konuşulacak bir karara imza attı;

“Evlilik birliği devam ederken eşlerden biri ile evli olduğunu bilerek birlikte olan üçüncü kişiye karşı diğer eşin manevi tazminat isteminde bulunması haksızdır.” YİBBGK 2017/5 E. 2018/7 K.

Bu karara göre daha önceden açılmış davalarda dahil olmak üzere ütün davalar olumsuzlukla sonuçlanacaktır. Örnek vermek gerekirse sizi eşiniz başka bir kadınla aldatıyor ve bu aldattığı kadın da ilişki yaşadığı adamın evli olduğunu biliyor. Yani tam anlamıyla ahlaksızlık!!!!

Yargıtay bu durumda kocasını ayartan kadının tazminat ödemeyeceğini belirtti. Bunun nedenini ise Kanunda bu fiilin açıkça yer almadığını ve zinanın yasak olmayışını belirtti. Evlilikte bulunan sadakat yükümlülüğünün yalnızca eşler arasında olabileceğini belirten Yargıtay üçüncü kişinin bu aldatmadan dolayı sorumlu olmadığını belirtmiştir.

Biz hukukçular olarak bu kararı asla uygun bulmadığımızı yine yeniliyoruz. Üçüncü kişi eğer evli olduğunu bile bile eşlerden biriyle ilişki yaşıyorsa diğer eşi mağdur ettiği için tazminat ödemelidir.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.