Boşanma davaları Türk Hukuk sisteminde yazılı yargılama usulüne bağlı olarak yürütülen ve Hukuk muhakemeleri kanunu nizamına uymak zorunda olan davalardır.

Bu nedenle boşanma davalarında en önemlisi de dava dilekçelerinde dikkat edilmesi gereken bir çok husus bulunmaktadır. Bunlardan bir kaçını bu yazımızda sizlere anlatacağız:

İSPAT:Boşanma davalarında taraflarca getirilme ilkesi gereğince hakim kendiliğinden araştırma yapamaz ve delil toplayamaz. Bu nedenle iddiasını ortaya atan kişi bunu sunduğu delillerle ispatlamak zorundadır. Boşanma davalarında bazı kişiler bir dilekçe ile boşanma davası açtığını zanneder ancak ilk duruşmada hakim davayı reddeder, bunun nedeni ise kişinin ortaya atmış olduğu vakıalara ilişkin herhangi bir delilinin olmamasıdır. Sanırlar ki hakim araştırma yapacak ve kim haklı veya haksız bunu ortaya çıkaracak. Böyle bir durum söz konusu değildir. Taraflarca getirilme ilkesi ve HMK kuralları gereğince hakim sadece taraflarca sunulan delillere göre yargılamayı idare eder.

Bu nedenlerden ötürü delillerimizi sunmalı başkaca yerden getirtilecek delillerimizi nereden nasıl getirileceğini Hakime göstermeliyiz.

Tanık delilini sunmadan duruşmaya tanık getirilmişse veya isimleri ön inceleme duruşmasına kadar sunulmamışsa veya ismi sunulmayan bir tanık mahkemeye dinletilmek istenirse de bunu Hakim HMK gereğince kabul etmeyecektir.

Her zaman söylediğimiz gibi maddi gerçeklerde siz haklı olsanız dahi usul kurallarını yerine getirmediğiniz takdirde mahkeme salonundan haklı olarak çıkmayabilirsiniz. Bu konu da size yardımcı olacaklarda Avukatlardır. Avukat masrafından kaçmak sizi daha büyük yıkımlara maruz kalmanıza sebep olabilir.

Yazar : Malatya Avukat  Mehmet ERBAŞ

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.