ÜLKEMİZDE CEZAEVLERİNDEKİ HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU SAYISI ÇOK FAZLADIR. ÖZELLİKLE 15 TEMMUZ HAİN DARBE GİRİŞİMİ SONRASI CEZAEVLERİNDEKİ MEVCUT SAYI ÇOK ARTMIŞ VE ARTIK CEZAEVLERİ YETERSİZ KALMAYA BAŞLAMIŞTIR. CEZAEVİ BİR CEZALANDIRMA MANTIĞIYLA DÜŞÜNÜLSE DE CEZALANDIRILMADAN AYRI OLARAK BİR DE ISLAH AMACI SÖZ KONUSUDUR. TABİ CEZAEVLERİNDEKİ DOLULUK ORANININ ÇOK YÜKSEK OLMASI ISLAH KONUSUNDA DA AKSAKLIKLARA YOL AÇMAKTADIR.

 

BU SEBEPLE HEM TUTUKLULUK SÜRELERİ HEM DE HÜKÜMLÜLERİN CEZAEVİNDE GEÇİRECEKLERİ SÜRELER BAKIMINDAN DÜZENLEMELER YAPMAK GEREKMİŞTİR.

 

AF: DEVLET TARAFINDAN DÜZENLEME YAPILARAK BELİRTİLEN SUÇLARI  İŞLEYEN KİŞİLERİN SUÇTAN DOLAYI HÜKMEDİLEN CEZALARININ BİR NEVİ SİLİNMESİDİR. TÜRKİYE’DE SON BİR BUÇUK YILDIR AF YAPILACAĞINA İLİŞKİN İDDİALAR MEVCUTTUR. FAKAT YAPILAN DÜZENLEMELER BUNUN BİR AF OLMAYACAĞINI GÖSTERMEKTEDİR.

 

YAPILAN ÇALIŞMALAR AF TAN ZİYADE SÜRELERE İLİŞKİN OLACAKTIR. TUTUKLULUĞA BİR SINIR GETİRİLMEKTE VE HÜKÜMLÜLER AÇISINDAN İNFAZ SÜRELERİNE İLİŞKİN DÜZENLEMELER YAPILMAKTA VE BELİRLİ SUÇLARDA YARGITAY YOLU AÇILMAKTADIR. BU SEBEPLE HEM HAKSIZ VE UZUN SÜRE TUTUKLULUĞUN ÖNÜNE GEÇİLECEK HEM HÜKÜMLÜLER AÇISINDAN DAHA ERKEN CEZASININ İNFAZ OLMASI SAĞLANACAK HEMDE BAZI SUÇLARIN İSTİNAFTA KESİNLEŞMESİNİN ÖNÜNE GEÇİLEREK YARGITAY TEMYİZ YOLUNA BAŞVURABİLMELERİNİN ÖNÜ AÇILACAKTIR.

 

ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE; X SUÇUNU İŞLEDİĞİNDEN DOLAYI YARGILAMASI YAPILAN KİŞİ EN FAZLA XX AY TUTUKLU KALINABİLECEKTİR. DİĞER BİR ÖRNEK; X SUÇUNDAN HÜKÜM ALAN KİŞİ ALDIĞI CEZANIN XX KADARINI CEZAEVİNDE GEÇİRDİKTEN SONRA DENETİM GÖRMEK ŞARTIYLA SALIVERİLECEKTİR, EN SON ÖRNEK İSE: X SUÇUNDAN ÖTÜRÜ ADLIĞI CEZA 5 YILDAN AZ OLAN KİŞİNİN CEZASI NORMALDE İSTİNAF(BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ) YOLUNDAN SONRA KESİNLEŞİRKEN ARTIK KESİNLEŞMEYECEK VE HAKKINDA VERİLEN KARARI TEMYİZ EDEBİLECEKTİR.

Yazar : Malatya Avukat  Mehmet ERBAŞ

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.