AVUKATLIK KANUNU 56. MADDESİ GEREĞİNCE AVUKATLAR BAŞKASINI TEVKİL ETME YETKİSİNE HAİZ OLDUKLARI BÜTÜN VEKALETNAMELERİNİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE BİR BAŞKA AVUKATA VEKALETNAME YERİNE GEÇEN YETKİ BELGESİ VEREBİLİR. BU YETKİ BELGESİ VEKALETNAME HÜKMÜNDEDİR.

 

TEVKİL’İN KELİME ANLAMI ‘BİRİNİ KENDİNE VEKİL ETMEK’ DEMEKTİR. TEVKİL GÜNÜMÜZDE AVUKATLAR ARASINDA YOĞUN OLARAK KULLANILMAKTADIR. AVUKATLARIN BAŞKA ŞEHİRLERDEKİ DURUŞMA VE İCRA DOSYALARINDA MESLEKTAŞLARIYLA YARDIMLAŞMAK İÇİN KULLANDIĞI YOLDUR. AVUKATLAR DURUŞMALARIN VE İŞLERİN YOĞUNLUĞUNDAN BAŞKA ŞEHİRLERDEKİ BAŞKA ADLİYELERDEKİ DURUŞMALARINI VE İŞLERİNİ TAKİP EDEMEYEBİLİRLER, BU DURUMLARDA BAŞKA ŞEHİRLERDEKİ MESLEKTAŞLARINDAN YARDIM TALEP EDERLER VE YARDIM TALEP ETTİĞİ AVUKATA YETKİ BELGESİ GÖNDEREREK ONUDA VEKİL KILARLAR. BU DURUMDA AVUKAT HEM BAŞKA ŞEHİRDEKİ DURUŞMASINA KATILMIŞ GİBİ OLUR HEMDE KENDİ ŞEHRİNDEKİ DURUŞMASINA KATILIR. BU DURUMDA NE AVUKATLAR NE DE MÜVEKKİLLERİ MAĞDUR OLMAYARAK DAVA SORUNSUZ BİR ŞEKİLDE DEVAM ETMEKTEDİR.

MESLEKTAŞTAN MESLEKTAŞA GÖRE DEĞİŞEN YARDIMLAŞMANIN MADDİ VE MANEVİ YÖNDEN HERHANGİ BİR SINIRI VE SÜRESİ YOKTUR.

BU SEBEPLERLE İL DIŞI VEYA FARKLI ADLİYELERDEKİ İŞLERİNİZDE TEVKİL YOLUNU SEÇMEK MESLEKTAŞLARIMIZ İÇİN HEM HIZLI HEMDE EKONOMİK OLACAKTIR.

Yazar : Malatya Avukat  Mehmet ERBAŞ

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.