BİR ÇOK CEZA DAVASINDA KARŞIMIZA ÇIKAN AMA ÇOK AZINDA UYGULANAN, FAKAT HERKESİN FARKLI YORUMLAR YAPTIĞI MEŞRU MÜDAFAA NEDİR DAVALARDA NEYE DİKKAT EDİLİR?

MEŞRU MÜDAFAA DİĞER BİR DEYİŞLE MEŞRU SAVUNMA KENDİSİNE VEYA BAŞKASINA YÖNELMİŞ BİR SALDIRIYA KARŞI O AN OLAYIN DURUMUNA GÖRE ORANTILI OLARAK SALDIRIYI ENGELLEMEK İÇİN İŞLENEN FİİLDİR. TÜRK CEZA KANUNU MADDE 25 ”1) Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

(2) Gerek kendisine gerek başkasına ait bir hakka yönelik olup, bilerek neden olmadığı ve başka suretle korunmak olanağı bulunmayan ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğu ile ve tehlikenin ağırlığı ile konu ve kullanılan vasıta arasında orantı bulunmak koşulu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.”

KANUN ÖZELLİKLE BİR SALDIRIDAN BAHSETMEKTEDİR, ONDAN SONRA İSE ORANTIDAN BAHSETMİŞTİR. YANİ ÖNCELİKLE KİŞİYE VEYA BAŞKASINA YÖNELMİŞ BİR SALDIRI SÖZ KONUSU OLMALI, KİŞİNİN İSE BU SALDIRIDAN KURTULMAK BU SALDIRIYI DEF EDEBİLMEK İÇİN ORANTILI BİR ŞEKİLDE BİR FİİL İŞLEMESİDİR. ORANTI İSE OLAYDAN OLAYA FARKLILIK GÖSTEREBİLMEKTEDİR. ÖRNEĞİN; KİŞİYE KARŞI BİR TOKAT ATILMASI SEBEBİYLE, KİŞİNİN KARŞISINDAKİNİ SİLAHLA VURARAK YARALAMASI VEYA ÖLDÜRMESİ MEŞRU MÜDAFAA KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLEMEZ.

MEŞRU MÜDAFAA BİR ÇOK OLAYDA HAKSIZ TAHRİK İLE KARIŞTIRILMAKTADIR. HAKSIZ TAHRİK; YAŞANAN BİR OLAYDAN ÖTÜRÜ DUYULAN ELEM VE ÜZÜNTÜ DOLAYISIYLA KARŞI TARAFA KARŞI İŞLENEN BİR EYLEMDİR. MEŞRU MÜDAFAA İSE KİŞİNİN KENDİSİNİ SALDIRIDAN KURTARMAK İÇİN İŞLEDİĞİ EYLEMDİR.

YAŞANAN BİR OLAYDA MAHKEME MEŞRU MÜDAFAA BULUNDUĞUNA İKNA OLURSA, OLAY DOLAYISIYLA SANIĞA HERHANGİ BİR CEZA VERİLMEZ. BU HUSUSU KANUN GÜVENCE ALTINA ALMIŞTIR. YANI KANUN KOYUCU, EĞER O SALDIRIDAN DOLAYI İŞLENEN FİİL ORANTILI İSE SINIRI AŞAN BİR FİİL DEĞİL İSE YARGILANAN KİŞİYE CEZA VERİLEMEZ DEMİŞ VE BUNU GÜVENCE ALTINA ALMIŞTIR.

AYRI OLARAK ”GERÇEKLEŞMESİ MUHTEMEL HAKSIZ SALDIRI DA” DA ”GERÇEKLEŞEN HAKSIZ SALDIRI” İLE AYNI SAYILMAKTADIR. YANİ İLLA Kİ HAKSIZ SALDIRININ O AN VARLIĞI ARANMAMAKTADIR. GERÇEKLEŞMESİ MUHTEMEL VEYA TEKRARLANMASI MUHTEMEL HAKSIZ SALDIRI DA YİNE AYNI KAPSAMDA TUTULMAKTADIR.

TCK 25. MADDENİN 2. FIKRASINDA İSE ZORUNLULUK HALİNDEN BAHSEDİLMEKTEDİR. YANİ BU MADDEDE BİR SALDIRI DEĞİLDE TEHLİKEDEN BAHSEDİLMEKTEDİR. BU TEHLİKENİN KENDİSİNİN VEYA BİR BAŞKASININ BİR HAKKINA YÖNELİK OLMASI GEREKMEKTEDİR VE YİNE ORANTILILIK SÖZ KONUSU OLMAKTADIR. ZORUNLULUK HALİNİN KABUL EDİLEBİLMESİ İÇİN, KİŞİNİN TEHLİKEYE BİLEREK NEDEN OLMAMASI, SUÇ OLAN BİR HAREKETE BAŞVURMADAN TEHLİKEDEN KURTULMASININ MÜMKÜN OLMAMASI VE TEHLİKENİN MUHAKKAK VE AĞIR OLMASI GEREKMEKTEDİR.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.