BİR CEZA DAVASININ GÖRÜLEBİLMESİ ÖNCELİKLE BİR SORUŞTURMAYI GEREKTİRİR. CEZA DAVASI AÇILMASINA İLİŞKİN BİR SUÇ İŞLENDİĞİNDE ÖNCELİKLE SUÇUN İŞLENDİĞİ YER CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI TARAFINDAN GÖREVLENDİRİLEN CUMHURİYET SAVCISI SORUŞTURMAYI YÜRÜTÜR.

CEZA MUHAKEMESİ KANUNU MADDE 160 – (1) CUMHURİYET SAVCISI, İHBAR VEYA BAŞKA BİR SURETLE BİR SUÇUN İŞLENDİĞİ İZLENİMİNİ VEREN BİR HÂLİ ÖĞRENİR ÖĞRENMEZ KAMU DAVASINI AÇMAYA YER OLUP OLMADIĞINA KARAR VERMEK ÜZERE HEMEN İŞİN GERÇEĞİNİ ARAŞTIRMAYA BAŞLAR. (2) CUMHURİYET SAVCISI, MADDÎ GERÇEĞİN ARAŞTIRILMASI VE ADİL BİR YARGILAMANIN YAPILABİLMESİ İÇİN, EMRİNDEKİ ADLÎ KOLLUK GÖREVLİLERİ MARİFETİYLE, ŞÜPHELİNİN LEHİNE VE ALEYHİNE OLAN DELİLLERİ TOPLAYARAK MUHAFAZA ALTINA ALMAKLA VE ŞÜPHELİNİN HAKLARINI KORUMAKLA YÜKÜMLÜDÜR.

SORUŞTURMA AŞAMASINDA YAPILAN HER İŞLEM YAZILI OLMAK ZORUNDADIR. YANİ YAPILAN HER İŞLEMİN TUTANAĞA BAĞLANMASI GEREKMEKTEDİR. SORUŞTURMA DEVAM EDERKEN CUMHURİYET SAVCISI OLAYLA İLGİLİ OLAN TÜM BİLGİ VE BELGELERİ TOPLAR, YAKALAMA, EL KOYMA, GÖZALTINA KARARI, İLETİŞİMİN TESPİTİ GİBİ HER TÜRLÜ KORUMA TEDBİRİNE BAŞVURABİLİR.

SORUŞTURMANIN HER AŞAMASINDA AVUKAT ŞÜPHELİ İLE GÖRÜŞEBİLİR. İFADE VE SORGU DA YANINDA BULUNABİLİR. AVUKATIN HUKUKİ YARDIMDA BULUNMA HAKKI ENGELLENEMEZ. AVUKAT GEREK DUYDUĞU BİLGİ VE BELGELERİN ÖRNEKLERİNİ(FOTOKOPİLERİNİ) TALEP ETTİĞİ TAKTİRDE HARÇSIZ BİR ŞEKİLDE ALABİLİR.

CUMHURİYET SAVCISI ADI GEÇEN ŞAHISLARIN İFADELERİNİ KOLLUK KUVVETİ MARİFETİYLE ALDIRIR. CUMHURİYET SAVCISI EĞER GEREK DUYARSA AYRI OLARAK KENDİSİ DE SORGU YAPABİLİR. SORGU SONUCU EĞER TUTUKLAMAYI GEREKTİRECEK BİR HUSUS GÖRÜRSE, ŞAHSI/ŞAHISLARI TUTUKLAMA TALEPLİ DİLEKÇE İLE BİRLİKTE NÖBETÇİ SULH CEZA MAHKEMESİNE SEVK EDER. NÖBETÇİ SULH CEZA MAHKEMESİ GEREKLİ DUYDUĞU TAKTİRDE VEYA İŞLENEN SUÇ KATALOG SUÇLARDAN İSE VEYA DELİLLERİN KARARTILMA VEYA ŞAHSIN KAÇMA İHTİMALİ VAR İSE TUTUKLAMA KARARI VEREBİLİR. HAKİMİN VERECEĞİ KARAR TUTUKLAMA OLABİLİR VEYA GEREK DUYAR İSE SERBEST BIRAKABİLİR. TUTUKLAMA KARARI GERÇEKLEŞTİĞİNDE 7 GÜN İÇİNDE BİR SONRAKİ SULH CEZA MAHKEMESİNE TAHLİYE TALEPLİ DİLEKÇE VERİLEREK ŞAHSIN/ŞAHISLARIN TAHLİYESİ İSTENEBİLİR. TUTUKLAMA KARARI VERİLİP VERİLMEMESİ SORUŞTURMAYI ETKİLEMEZ, SORUŞTURMA DEVAM EDER. DEVAM EDEN SORUŞTURMA NETİCESİNDE CUMHURİYET SAVCISI İÇİN BİR KAÇ YOL VARDIR.
İLK YOL; DOSYA KAPSAMINDAKİ DELİLLER BİR SUÇ İŞLENDİĞİNİ GÖSTERİYORSA, SUÇUN İŞLENDİĞİNE İLİŞKİN YETERLİ ŞÜPHE VAR İSE CUMHURİYET SAVCISI İDDİANAME DÜZENLER. BU İDDİANAMEYİ SUÇUN NİTELİĞİNE GÖRE NÖBETÇİ AĞIR CEZA MAHKEMESİNE VEYA NÖBETÇİ ASLİYE CEZA MAHKEMESİNE GÖNDERİR. MAHKEME İSE İDDİANAMEYİ KABUL EDİP KOVUŞTURMA AŞAMASINA GEÇER VEYA İDDİANAME DE EKSİK GÖRÜRSE DÜZELTİLMESİ İÇİN TEKRAR İDDİANAMEYİ DÜZENLEYEN CUMHURİYET SAVCISINA GÖNDERİR.
İKİNCİ YOL; EĞER BİR SUÇ İŞLENDİĞİNE İLİŞKİN DELİL YOKSA VEYA HERHANGİ BİR SUÇ İŞLENMEMİŞ İSE ”KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR KARAR” VERİR. BU KARAR DAVA AÇMAYA YETERLİ HUSUSLARIN OLMADIĞI ANLAMINA GELMEKTEDİR.
ÜÇÜNCÜ YOL; ORTADA BİR SUÇ VAR İSE VE DOSYADAKİ MEVCUT ŞÜPHELİLERİN BU SUÇU İŞLEDİĞİNE DAİR DELİL YOK İSE VE CUMHURİYET SAVCISI DOSYADAKİ DELİLLERE GÖRE BU SUÇU BAŞKALARININ İŞLEDİĞİNİ DÜŞÜNÜYOR İSE ”DAİMİ ARAMA KARARI” VERİR. BU İSE ŞU ANLAMA GELMEKTEDİR; ”EVET ORTADA BİR SUÇ VAR AMA DOSYADAKİ ŞÜPHELİ/ŞÜPHELİLER BU SUÇU İŞLEMEMİŞ. BU SUÇU BAŞKASI/BAŞKALARI İŞLEMİŞ. ONU DA ŞİMDİ TESPİT EDEMEDİK. EĞER İLERLEYEN ZAMANLARDA TESPİT EDERSEK ONA GÖRE İŞLEM YAPACAĞIZ. BU SEBEPLE SORUŞTURMANIN BAŞLAMASINDAN İTİBAREN 10 YIL GEÇMESİNİ BEKLEYECEĞİZ. 10 YIL İÇİNDE SUÇUN FAİLLERİ BULUNURSA CEZALANDIRACAĞIZ. EĞER FAİLLER BULUNAMAZSA DOSYAYI BİR DAHA AÇILMAMAK ÜZERE KAPATACAĞIZ.”
SORUŞTURMA AŞAMASINDA GENEL HATLARIYLA İŞLEYİŞ BU ŞEKİLDEDİR.
HERHANGİ BİR ŞEKİLDE SİZİN VEYA BİR YAKININIZIN SORUŞTURMAYA DAHİL OLMASI HALİNDE AVUKATTAN HUKUKİ YARDIM TALEP EDİNİZ. SAYGILARIMIZLA.

ERBAŞ&ŞAHİN HUKUK VE ARABULUCULUK MERKEZİ
AV.MEHMET ŞAHİN-AV.MEHMET ERBAŞ
İSMETİYE MAH. AKSOĞAN SOK. BOYRAZOĞLU İŞ
MRK. KAT:2 NO:5 BATTALGAZİ/MALATYA
0 422 323 99 91
0 532 569 37 00
0 530 964 21 04

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.