Engelli raporuyla ötv siz araba nasıl alınır?

Spread the love

Bilindiği üzere devletimiz engellilere araç alınırken bir takım kolaylıklar sağlamaktadır. Bu kolaylığın en başında ötv siz araç temini gelmektedir. Yani bir engelli veya ona bakmakla yükümlü olan kişi araç almak istediğinde satın alacağı aracı ötv siz şekilde almaktadır. Ötv siz araç almak demek neredeyse aracı yarı oranında uygun almak anlamına gelmektedir. 

Bunun için ne yapmak gerekir?

Bunun için öncelikle bulunduğunuz yerde Sulh Hukuk mahkemesinde dava açılması gerekmektedir. Çünkü sadece dilekçe ile olan bir iş değil bunun için sulh hukuk mahkemelerinde dava açılmakta ve duruşma olmaktadır.

Açılan dava ve yapılacak işlemler sonrası mahkeme tarafından bir karar verilmektedir. Bu karara istinaden ek bir karar ile engelli adına araç alınabilmektedir.

Mahkemeden alacağınız karardan sonra ÖTV den muaf şekilde ve altı ay da bir ödenen motorlu taşıtlar vergisi ödemeden istediğiniz aracı alabilirsiniz.

Tabi bu aracın motor hacmi 1.600 cc yi geçmemeli, indirimsiz satış fiyatı ise 330.000 TL yi geçmemelidir.

Bu kapsamda yapılacak işlemlerin sonucunda herhangi bir zararınız olmaması adına bir avukat tarafından yapılması önem arz etmektedir.