BORÇLUYA SATIŞ YETKİSİ VERİLMESİ SÜRECİ

Spread the love

Bilindiği üzere bir kişi hakkında borcundan ötürü icra takibi yapıldığında adına kayıtlı olan taşınmaz(ev, arsa vs) ve taşınırlar(araç, motosiklet vs) icra yoluyla satışa çıkarılmaktadır. Tabiki bu satış açık artırma usulü ile yapıldığından borçlu adına kayıtlı taşınır ve taşınmazlar değerinden daha az değerlere satılabilmektedir.

Bu kapsamda yeni kanuni düzenleme yapılarak hem borçluların borçlarını ödemesi hemde alacaklıların alacaklarına kavuşması daha kolay ve daha düzgün hale getirilmiştir.

Borçlu bu işlemleri yaparak örneğin; 1.000.000,00 TL olan borcu için maddi değeri 1.000.000,00 TL olan evinin icra kanalıyla ucuza satılarak borcunun tamamını ödeyememesinin önüne geçmekte, daha ucuz fiyatlara satılmasının önüne geçmekte, mevcut evi gerçek değerinden yetki ile satmakta ve mevcut borcunu icra dairesi kanalıyla alacaklılara ödemektedir.

Bu gibi durumlarda taşınır veya taşınmazınızın icra yoluyla %10-%50 arası daha ucuza satılmasının önüne geçilmesi ve adınıza kayıtlı taşınır veya taşınmazın değerinde satılması ve zararınızın olmaması adına avukattan hukuki yardım almanız önem arz etmektedir.