HAKSIZ TAHRİK

Spread the love

CEZA HUKUKUNDA HAKSIZ TAHRİK KAVRAMINI YARGITAY KARARLARI IŞIĞINDA DETAYLANDIRMAK GEREKİRSE;

HAKSIZ TAHRİK: KİŞİNİN HAKSIZ OLAN BİR FİİLİN KENDİSİNDE MEYDANA GETİRDİĞİ HİDDET VE ŞİDDET ETKİSİ SONUCUNDA SUÇ İŞLEMESİ HALİNDE CEZA SORUMLULUĞUNU DÜŞÜREN BİR CEZA İNDİRİMİ SEBEBİDİR.

ÖRNEĞİN, KIZINI RAHATSIZ EDEN BİR ŞAHSI DÖVEN BABA.

HAKSIZ TAHRİĞİN ETKİSİNDE SUÇ İŞLEYE KİŞİNİN KUSUR YETENEĞİNDE BİR AZALMA OLDUĞUNDAN İNDİRİM YAPILMASI ÖNGÖRÜLMÜŞTÜR.

HAKSIZ TAHRİKTE ÖNEMLİ OLAN HUSUS İLK HAKSIZ HAREKETİN KİMDEN GELDİĞİNİN BELİRLENEBİLMESİDİR. BU DURUMDA HAKKINIZDA ÜST HADDEN İNDİRİM YAPILABİLECEKTİR. İLK HAKSIZ HAREKETİN SİZDEN Mİ YOKSA KARŞI TARAFTAN MI GELDİĞİ BELİRLENEMİYORSA, BU DURUMDA YİNE SANIK LEHİNE İNDİRİM YAPILIR FAKAT İNDRİM ORANI ASGARİ TUTULUR. ÖRNEĞİN KANUN KOYUCU 1/2 YE KADAR İNDİRİM YAPILABİLECEĞİNİ ÖNGÖRMÜŞTÜR AMA BU EN ÜST SINIRDIR, İNDİRİM ORANI DAHA AZ TUTULARAK 1/4 ŞEKLİNDE İNDİRİM DE YAPILABİLİR. TABİ BU DURUM DOSYANININ DURUMUNA, İLK HAKSIZ HAREKETİN KİMDEN KAYNAKLANDIĞINA VE HAKİMİN TAKTİRİNE GÖRE DEĞİŞEBİLMEKTEDİR.

YARGITAYIN ÖNGÖRDÜĞÜ İSE, İLK HAKSIZ HAREKETİN KİMDEN GELDİĞİ BELLİ İSE ÜST SINIRDAN, BELLİ DEĞİLSE ALT SINIRDAN İNDİRİM YAPILMASI GEREKTİĞİ ŞEKLİNDEDİR.

EĞER MERAK ETTİĞİNİZ, BU KONUDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İSTEDİĞİNİZ HUSUS VAR İSE BUNU YORUMDA BELİRTİRSENİZ O KONUDA DA DETAYLI MAKALE YAZIP PAYLAŞIRIZ. VAKİT AYIRIP OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.