ZORUNLU MÜDAFİLİK

Spread the love

ZORUNLU MÜDAFİLİK CMK 150. MADDESİNDE DÜZENLENMİŞTİR.

CMK 150. MADDE ŞU ŞEKİLDEDİR.
(1) Şüpheli veya sanıktan kendisine bir müdafi seçmesi istenir. Şüpheli veya sanık, müdafi seçebilecek durumda olmadığını beyan ederse, istemi halinde bir müdafi görevlendirilir.
(2) Müdafii bulunmayan şüpheli veya sanık; çocuk, kendisini savunamayacak derecede malul veya sağır ve dilsiz ise, istemi aranmaksızın bir müdafi görevlendirilir.
(3) Alt sınırı beş yıldan fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan dolayı yapılan soruşturma ve kovuşturmada ikinci fıkra hükmü uygulanır.
(4) Zorunlu müdafilikle ilgili diğer hususlar, Türkiye Barolar Birliğinin görüşü alınarak çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.ZORUNLU MÜDAFİLİK KANUN GEREĞİ AVUKATI BULUNMADAN SORUŞTURMA VEYA KOVUŞTURMA YAPILAMAYACAK DURUMLARDA AVUKAT TUTAMAYACAK DURUMDA OLAN KİŞİYE AVUKAT GÖREVLENDİRİLMESİ YAPILMASINA DENİR. İMKANI OLMAYAN KİŞİYE BULUNDUĞU İLİN BAROSUNDAN TALEP EDİLEREK AVUKAT GÖREVLENDİRİLMES YAPILIR.

ZORUNLU MÜDAFİLİK KAPSAMINDA KİŞİ İSTEMEYEDEBİLİR FAKAT BAZI DURUMLARDA KİŞİ AVUKAT YARDIMINDAN FAYDALANMAK İSTEMESE DE AVUKAT GÖREVLENDİRMESİ YAPILIR. ÖRNEĞİN: SANIĞIN VEYA ŞÜPHELİNİN ÇOCUK OLMASI, SANIĞIN VEYA ŞÜPHELİNİN YARGILANACAĞI SUÇUN ALT SINIRININ 5 YIL VE DAHA FAZLA CEZAYI GEREKTİREN BİR SUÇ OLMASI.

AVUKATIN HUKUKİ YARDIMINDAN FAYDALANIP FAYDALANMAMANIZ TABİKİ SİZİN İNSİYATİFİNİZDE OLMAKTADIR FAKAT YUKARIDA BAHSETTİĞİMİZ GİBİ DURUMLARDA SİZ İSTEMESENİZDE SİZE AVUKAT GÖREVLENDİRİLMESİ YAPILMAKTADIR VE AVUKATIN HUKUKİ YARDIMINA KARŞILIK OLARAK ÖDEME ADALET BAKANLIĞI TARAFINDAN ÖDENMEKTEDİR.

MERAK ETTİĞİNİZ, BU KONUDA DETAYLI BİLGİ ALMAK İSTEDİĞİNİZ HUSUS VAR İSE BUNU YORUMDA BELİRTİRSENİZ O KONUDA DA DETAYLI MAKALE YAZIP PAYLAŞIRIZ. VAKİT AYIRIP OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.